Dorota Łapa-Maik

Dorota Łapa-Maik to wszechstronna artystka, która łączy malarstwo i poezję w jedną spójną opowieść o człowieku, jego emocjach i duchowych poszukiwaniach. Jest absolwentką filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pobierała nauki malarskie w pracowni dr. Tomasza Wełny oraz ukończyła Studium Akademii Fotografii w Krakowie. Współtworzyła kolektyw fotograficzny pod kierunkiem Zbigniewa Pozarzyckiego, prezentując swoje prace na wystawach fotograficznych. Dwukrotnie uczestniczyła w Creative Visionary Program kalifornijskiego artysty, Nicholasa Wiltona.

Artystka wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej obrazy „Dzikie orchidee” i „Dzika natura” zostały niedawno wyróżnione w międzynarodowym konkursie AEDRA FINE ARTS, trafiając na wystawę „Broken Wish”.

W swojej twórczości Dorota Łapa-Maik bada związek między podświadomością, ciałem i emocjami. Jej prace to efekt poszukiwań wewnętrznych, inspirowanych ruchem, pamięcią i archetypami kobiecej siły. W swoim malarstwie stawia na ekspresyjne podejście, oparte na intuicji i improwizacji, gdzie proces twórczy pozostaje otwarty na przypadek i swobodny przepływ emocji.

W nowym tryptyku “Boginie” artystka nawiązuje do Medei, Hekate i Demeter, na nowo opowiadając ich historie tak, by pokazać nieoczywistą naturę kobiecych bóstw i wyjść poza ich uproszczone zrozumienie. O swoich obrazach artystka mówi:


W ujęciu feministycznym Medea przed Eurypidesem nie była dzieciobójczynią, ale potężną czarodziejką i kapłanką (bogini Hekate). Miała moc odmładzania i regeneracji, przywracania płodności, zaklinała węże, znała tajemnice ziół, łączyła energie Słońca i Księżyca. Obok niej wyłoniły się dla mnie kolejne potężne boginie i feministyczne reinterpretacje ich mitów i związanych z nimi archetypów: w pierwszym rzędzie właśnie Hekate i Demeter.

Dorota Łapa-Maik

Oryginały obrazów “Medea” i „Demeter” są dostępne w Idea Art Collection.

Prace